- 17 marca 2022
- szkola
- 0 Comments
- Bez kategorii
Międzynarodowy Dzień Liczby „Pi”
Międzynarodowy Dzień Liczby „Pi” – 14 marca – ile cyfr znasz po przecinku?
Zapis dzisiejszej daty jako 3.14 to przybliżenie stałej matematycznej Pi. O tym wie każdy, ale czy wiecie, że nie poznamy nigdy dokładnej wartości, choć dziś wiemy już jak rozwinąć ją do ponad 62 bilionowej cyfry po przecinku. Liczba Pi powszechnie zapisywana za pomocą greckiej litery π od XIX wieku (symbol wprowadził w 1706 roku William Jones), jest stałą matematyczną, której dokładnej wartości nikt nie jest w stanie spamiętać. Dlaczego poruszam ten temat? Dla rozruszania umysłu i dlatego, że dziś mamy dzień liczby Pi. Co prawda to amerykańskie święto, ale nabrało charakteru międzynarodowego. Nie zaszkodzi poznać jej bliżej.
Dlaczego obchodzimy Dzień Liczby Pi?
Można powiedzieć, że skoro 14 marca to rocznica urodzin Alberta Einsteina (ur. 14 marca 1879 w Ulm, zm. 18 kwietnia 1955 w Princeton), dzień liczby Pi obchodzimy niejako przy okazji.
Lecz liczba Pi zasługuje na względy z innego powodu. Bez niej Wszechświat, a także nowoczesna nauka nie miałyby prawdopodobnie racji bytu. Poza tym Międzynarodowy Dzień Liczby Pi to okazja do oddania honoru matematyce, która jest językiem nauki. A bez nauki nie byłoby tych wszystkich udogodnień, z których na co dzień tak chętnie korzystamy.
Liczba Pi jest obecna w stałych, a zarazem różnych formułach naukowych. Na przykład przenikalność magnetyczna próżni wynosi 4 π * 10-7. Poprzez nią Pi pojawia się w stałej dielektrycznej czy jako stałej Coulomba. Wartość ta pojawia się też w formułach na promień atomu czy rozmiar elektronu. Jest czynnikiem w stałej kosmologicznej i we wzorze opisującym zasadę nieoznaczoności Heisenberga.
W matematyce Pi jest czynnikiem, który pojawia się jako wynik licznych całek, sum szeregów itp. Jest stosowana w rachunku z użyciem liczb urojonych, trygonometrii, a ta z kolei stosowany jest w elektronice, fizyce falowej, medycynie i astronomii. Liczba Pi jest też symbolem, że wkroczyliśmy w świat wielkiej matematyki. Każdy chyba pamięta emocje, które towarzyszyły poznaniu w szkole wzoru na powierzchnię koła. No, prawie każdy.
Co jest równe liczbie Pi?
Wierzcie lub nie, ale zdarzają się ludzie, którzy nie mają pojęcia czym jest Pi. Słyszeli o tym, podejrzewają, że to pewnie modne określenie, albo imię bohatera jakiegoś filmu. Wstyd, szczególnie, gdy z taką niewiedzą trafi się na studia… Ale już nie jest wstydem nie wiedzieć, że na 100 tysięcznym miejscu po przecinku jest cyfra 1 lub że w pierwszym milionie cyfr nie ma sekwencji 123456.
W związku z tym dniem 14 marca, który jest mniej znany w Polsce, ale też dniem 12 marca kiedy to w Polsce obchodzi się Dzień Matematyki, i w którym każdego roku bierze udział kilka tysięcy szkół, w naszej szkole w drukarce 3D wydrukowano liczbę „Pi” Drukarka została zakupiona w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie klasy VII – VIII na zajęciach z informatyki wraz z nauczycielem zaprogramowali wydruk i z zaciekawieniem obserwowali druk, a oto rezultaty
Leave a Comment